תופעה של עקיצות יתושים מתנפחות

עקיצות יתושי הבית ברובם אינן מסוכנות אך בהחלט מטרידות. איך אפשר למנוע אותן, למה יתושים עוקצים ואיך מטפלים בעקיצות יתושים מתנפחות.

קצת היסטוריה

סיפורי ראשית ארץ ישראל מתארים את היתושים כמחוללי מחלות ומכה קשה שרבים נפגעו בה, מייבשי הביצות חלו במלריה לאחר שנעקצו על ידי יתושי אנופלס והיתוש הוא חלק בלתי נפרד מהקיץ הישראלי. אומנם גם בחורף אפשר למצוא יתושים אבל הבתים סגורים ומבלים פחות בחוץ. בקיץ הבתים מאווררים, החלונות פתוחים, הילדים בגני השעשועים, משפחות מטיילות, נהנות בפיקניק והיתושים תוקפים בכל עוצמתם.

להזמנת הדברה ירוקה חייגו – 077-8042177 או השאירו פרטים עכשיו:

למה הם עוקצים

ראשית, נעשה סדר ונבהיר שהאחראית לעקיצה היא בעצם היתושה. כדי להתרבות זקוקה היתושה לחלבונים שאותם היא מוצצת מדם של בני האדם וכך היא יכולה לייצר כמות גדולה יותר של ביצים. לאחר שהיתושה חודרת לעור היא מוצצת את הדם בעזרת חדק שדרכו היא גם מחדירה לגוף חומרים שימנעו מהדם להיקרש במהירות והיא תוכל להמשיך במציצתה. הנפיחות נגרמת כתגובה לשחרור היסטמין על ידי הגוף שגורמת להתרחבות כלי דם ושחרור נוזלים. (קראו עוד על עקיצה של נמלה)

תחושת הגרד היא בשל השפעת ההיסטמין על מערכת העצבים כאיתות לתשומת לב לעקיצה. עקיצות יתושים מתנפחות יופיעו לרוב אצל ילדים מכיוון שטרם הושלמה התפתחותה של המערכת החיסונית אצלם. כך גם אצל מבוגרים עם מערכת חיסונית חלשה יותר. למרות המראה המפחיד סביר להניח שאין צורך בהתערבות רפואית. מומלץ לפנות לרופא במקרה שמתפתח חום גבוה, אם מופיעים תסמינים נוספים או שגודל העקיצה יוצא מפרופורציות.

טיפול בעקיצות יתושים מתנפחות

חשוב ביותר לא לגרד! יש להקפיד על כך שילדים שנעקצו לא יגרדו. גירוד העקיצה עלול לגרום לפצע שעלול להזדהם והטיפול יהיה מורכב יותר וההחלמה ארוכה יותר. את העקיצה יש לשטוף במים קרירים ולאחר מכן אפשר למרוח משחות להרגעת תחושת הגירוד כמו אלוורה, ביאפין או שלל מוצרים הנמכרים ללא מרשם בבתי המרקחת.

אולי יעניין אותך להזמין הדברה בתל אביב

מניעה של עקיצות יתושים

היתושות נמשכות לבני האדם בשל הפחמן הדו חמצני שנפלט בעת הנשימה. לאחר שהגיעה היתושה למקום שבו ריכוז הפחמן הדו חמצני גבוה היא תמשך לגוף שפולט הכי הרבה ממנו ולריח הזיעה הנודפת מהגוף. לכן יש להן נטייה להמשך לאנשים מסוימים יותר מאשר לאחרים. נשים בהיריון לדוגמה פולטות פחמן דו חמצני בכמות גבוהה יותר בזמן ההיריון והן מוקד משיכה ליתושות.

כדי להימנע מעקיצות רצוי להקפיד על היגיינה טובה, להתקלח ולהסיר סימני זיעה וריחות נוספים. היתושות פעילות בעיקר בשעות החושך ולכן נעקצים בזמן שינה. פעולות נוספות שיצמצמו את נוכחות היתושות בבית הם קירור של החדרים, התקנת רשתות ושימוש במתקני אור ייעודים להשמדת יתושים. מקורות ההתרבות של היתושים הם בסביבת מים עומדים ולכן חשוב לייבש כל מקור כזה בסביבת הבית. שלוליות של ברז דולף, אדניות ריקות, דלי שנאגרו בו מי גשמים ועוד. ביציאה מהבית לטבע חשוב ללבוש בגדים ארוכים ולהתרחק ממקורות של מים עומדים.

כתבות מומלצות:

צרו קשר

אתר מפורסם ע”י עגם שיווק באינטרנט